ΘΕΑΤΡΟ

Μία από τις πιο σημαντικές πολιτιστικές εκδηλώσεις του σχολείου μας αποτελούν οι θεατρικές παραστάσεις. Στο σχολείο μας η ενασχόληση με το θέατρο έχει ήδη μία ιστορία δεκαετίας και έχει δώσει ενδιαφέροντες καρπούς. Μέσα από το μόχθο της θεατρικής προσπάθειας βιώσαμε μαθητές και καθηγητές την παιδευτική λειτουργία του θεάτρου, που ανοίγει πρωτόγνωρους δρόμους δημιουργικής έκφρασης και ουσιαστικής συμμετοχής. Μία συμμετοχή όπου και ο έσχατος "γίγνεται" πρώτος.

Θεατρικές παραστάσεις έχουν δοθεί και αυτοτελείς στο τέλος της σχολικής χρονιάς, καθώς και στα πλαίσια σχολικών εορτών. Λαμβάνεται μέριμνα, ώστε στην τριετία, που κάθε παιδί φοιτά στο Γυμνάσιο να χωρίζει και να συμμετέχει, άν επιθυμεί, σε μία τουλάχιστο  θεατρική παράσταση του σχολείου του. Η ηλικία των μαθητών της γυμνασιακής βαθμίδας, μία ηλικία ούτε παιδική πια ούτε  όμως αμιγώς εφηβική, κάνει δύσκολη την επιλογή των έργων. Παρ’ όλα αυτά θα λέγαμε ότι οι επιλογές μας ήταν αρκετά επιτυχείς.

Συγκεκριμένα:

Στα πλαίσια  σχολικών εορτών παρουσιάστηκαν :

Τις θεατρικές παραστάσεις  επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες  Λεμ. Κακαρίδου,  Μ. Ριζομιλιώτου, και Ελ. Πελώνη, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή των εκάστοτε καθηγητών μουσικής και καλλιτεχνικών για τη μουσική και τα σκηνικά αντίστοιχα.

Επίσης τις προσπάθειες ενίσχυσαν ο σύλλογος Γονέων και ο Δήμος Ηλιούπολης στου οποίου τα μαθητικά φεστιβάλ πολλά από τα έργα αυτά παρουσιάστηκαν.

"Ας παίξουμε τους μεγάλους"

"Η τύχη της Μαρούλας"

"Οδυσσεβάχ"