ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Το  3ο  ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  ή  όπως  ξεκίνησε  "ΜΙΚΤΟ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ"  ιδρύθηκε  το  1978  με  Γυμνασιάρχη  την  Κώνστα  Μαρία,  μια  γυμνασιάρχη  εξαιρετική  ως  άνθρωπος  και  ως  εκπαιδευτικός.  Πρώτος  Γυμναστής  του  Σχολείου  ήταν  ο  αείμνηστος  Γεώργιος  Τσαμαδίας,  ένας  από  τους  καλύτερους  συναδέλφους  που  πέρασαν  από  τα  σχολεία  της  Ηλιούπολης.

Στο  σχολείο  ήρθα  με  οργανική  θέση  το  1980.  Το  1ο  Γυμνάσιο  Ηλιούπολης  μονοπωλούσε  τα  σχολικά  πρωταθλήματα  τότε.  Τη  χρονιά  εκείνη  στη  Γ'  Γυμνασίου  υπήρχε  πλούσιο  υλικό  για  αθλοπαιδιές.  Το  σχολείο  συμμετείχε  για  πρώτη  φορά  στο  πρωτάθλημα  και  με  αρχηγό  τον  πολύ  καλό  παίχτη  και  νυν  συνάδελφο  Βασίλη  Κωστόπουλο  πήρε  το  κύπελο  στο  μπάσκετ  από  το  1ο  Γυμνάσιο,  όπου  κυριαρχούσαν  οι  αδελφοί  Διαμαντή.  Η  συμμετοχή  των  κοριτσιών  ήταν  επίσης  πολύ  καλή,  με  καλύτερες  παίχτριες  την  Αθανασάκη,  τη  Βλάχου  και  τη  Χαραλαμπίδου.

Τα  επόμενα  χρόνια  μπήκαμε  δυναμικά  και  στο  βόλεϋ  από  όπου  βγήκαν  αθλητές  και  αθλήτριες  με  αξιόλογη  πορεία  τόσο  σε  σωματεία,  όσο  και  στην  Εθνική,  π.χ.  Αγγελίδης,  Χαραλαμπίδου,  Χάλκου,  Φράγκου,  Ασημακόπουλος,  Χαρμπή,  Μπόγα,  Δημακόπουλος,  Ζαφειράκος,  Μποϊδάνη,  Μαυρομουστακάκη  κ.λ.π.  Η  παρουσία  του  σχολείου  μας  στα  αθλητικά  δρώμενα  της  πόλης  ήταν  αξιόλογη  με  ένα  ή  δυο  και  τρία  πολλές  φορές  κύπελα,  όπως  το  1989.

Το  1990,  1991  και  1992  οι  ομάδες  του  σχολείου  μας  κατακτούσαν  το  ένα  κύπελο  μετά  το  άλλο.

Το  1993  στις  21/5  μια  από  τις  καλύτερες  ομάδες  βόλεϋ  του  σχολείου  μας  με  τους:  Αντώνη  Κυριακόπουλο,  Μέλλιο,  Μπάξα,  Κραβαρίτη,  Κατράλη,  Πιέρρο  και  αρχηγό  τον  Αντώνη  Βουρδέρη  πήραν  το  κύπελλο,  καθώς  και  την  επόμενη  χρονιά.

Το  1996  ήταν  μια  χρονιά  σταθμός  για  το  τμήμα  βόλεϋ  κοριτσιών,  όπου  τα  κορίτσια  μας  κατέκτησαν  5  κύπελα  σε  μια  χρονιά!  Πήραν  1  θέση  στους  Νομαρχιακούς,  1  θέση  σε  αγώνες  Αττικής,  1  θέση  στους  αγώνες  του  Δήμου,  1  θέση  μεταξύ  πρωταθλήτριας  Ελλάδας  Κύπρου.  Την  ομάδα  αποτελούσαν  οι:  Ανανιάδη  Μαρία,  Ανανιάδη  Αικατερίνη  ,  Φερλέμη  Σοφία,  Κάππα  Βιβή,  Τσιριμώκου  Βανέσα,  Πατσιατζή  Άννα  και  άλλα  παιδιά.

Τις  επόμενες  χρονιές:  1997,  1998,  1999,  2000,  2001  το  σχολείο  μας  συνεχίζει  να  έχει  μεγάλες  επιτυχίες  στις  αθλοπαιδιές  παίρνοντας  αρκετά  κύπελα,  που  κοσμούν  τους  φοριαμούς  του  σχολείου  μας.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ