Η ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ  2015-2016

..Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΓΝΩΜΗ

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων οργάνωσε την προβολή 11 μαθητικών ταινιών την Κυριακή στις 29-11-2015 στο αμφιθέατρο του σχολείου. Οι ταινίες που προβλήθηκαν φτιάχτηκαν από μαθητές και έγιναν όλες το 2014 χωρίς επαγγελματική βοήθεια για το Διαγωνισμό : “Βιντεομουσεία”.

Η δράση Βιντεομουσεία υλοποιήθηκε από το 2009-2013 σε συνεργασία του “Καρπού” και της Δευτεροβάθμιας Διεύθυνσης Ανατόλικής Αττικής σε τουλάχιστον 10 σχολεία το χρόνο.

Μετά την προβολή οι μαθητές ομαδικά ανά τρεις ψήφισαν για τις 3 κατηγορίες την καλύτερη ταινία

Τα τελικά αποτελέσματα από όσα σχολεία ψήφισαν στις 3 κατηγορίες είναι:

“Καλύτερης ταινίας” η: “Αγόρια από τον Άρη κορίτσια από την Αφροδίτη”

“Σηκώνει συζήτηση” η : “ΑΜ(Σ)ΕΑ

“Για τους μεγάλους” η :” Φεύγω”

Επιμέλεια προβολής-ψηφοφορίας : Βασιλική Κορακά γεωλόγος και Καδιανή Λέκκα φιλόλογος.

ΚΛΕΦΤΡΑ ΒΙΒΛΙΩΝ

To σχολείο μας σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων οργάνωσε την προβολή της ταινίας “Κλέφτρα βιβλίων”.Η ταινία προβλήθηκε Κυριακή στις 7-2-2016 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Η ταινία επιλέχθηκε με αφορμή την 27η Ιανουαρίου διεθνή ημέρα μνήμης των θυμάτων του ολοκαυτώματος.

Επιμέλεια προβολής: Βασιλική Κορακά γεωλόγος

Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΙ

To σχολείο μας σε συνεργασία με το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων οργάνωσε την προβολή της ταινίας “Η ζωή του Πί ”.Η ταινία προβλήθηκε Κυριακή στις 19-3-2016 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Οι μαθητές πιστοί στο ραντεβού της μιας Κυριακής το μήνα στο σχολείο για σινεμά επέλεξαν οι ίδιοι την ταινία, η οποία κέρδισε τέσσερα όσκαρ και βραβείο Χρυσής σφαίρας για την καλύτερη μουσική το 2012.

Επιμέλεια προβολής: Βασιλική Κορακά γεωλόγος