Σχολ. έτος 2006-2007

ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

Φέτος εγκρίθηκε το εκπαιδευτικό ταξίδι εξήντα οκτώ (68) μαθητών στην Ιταλία, το οποίο πραγματοποιήθηκε από 1-3-07 έως 7-3-07 στα πλαίσια του προγράμματος "Τα κέντρα της Αναγέννησης στην Ιταλία", το οποίο εισηγήθηκε η Δ/ντριά μας Κων/να Παλαμιώτου. Την ευθύνη είχαν οι συνοδοί καθηγητές Κων/να Παλαμιώτου (αρχηγός), Άννα Δραγατσίκα, Σουλτάνα Μηλιώνη, Ελένη Πελώνη, Ευστάθιος Ευσταθόπουλος και Λεμονιά Κακαρίδου.

Τα κέντρα της Αναγέννησης στην Ιταλία (Ρώμη-Φλωρεντία)

Η εκπαιδευτική πλευρά της εκδρομής εδράζεται εισαγωγικώς στη διαχρονική προσέγγιση του τόπου που επισκεπτόμαστε (Πομπηία=Ελληνορωμαϊκή εποχή, Ρώμη= Ρωμαϊκοί χρόνοι-Αναγέννηση, Φλωρεντία= Αναγέννηση ). Στη συνέχεια επικεντρώνεται στην Αναγέννηση (ύλη Γ τάξης).

Πομπηία

Η ρωμαϊκή αυτή πόλη στην περιοχή της Καμπανιάς βρισκόταν σε απόσταση 23 χιλιομέτρων νοτιοδυτικά της Νεαπόλεως, στις υπώρειες του Βεζούβιου, βόρεια των εκβολών του ποταμού Σάρνου. Καταστράφηκε από τη μεγάλη έκρηξη του ηφαιστείου το 79 μ.Χ. Οι άριστες συνθήκες διατήρησης καθιστούν τα ερείπια της, όπως και των πόλεων Ηράκλειο και Σταβίες, μοναδικά τεκμήρια της καθημερινής ζωής κατά τους ελληνορωμαϊκούς χρόνους.

Ρώμη - Ρωμαϊκός Πολιτισμός:

Οι Ρωμαίοι, αρχίζοντας την ιστορική τους παρουσία τον 8ο π.Χ. αιώνα ως μικρός λαός στις όχθες του Τίβερη, με την πάροδο του χρόνου κατέκτησαν την Ιταλική χερσόνησο, επεξέτειναν την εξουσία τους σε ολόκληρη τη Μεσόγειο και διηύρυναν την κυριαρχία τους στην ευρωπαϊκή ενδοχώρα μέχρι τον Ατλαντικό.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: ΡΩΜΗ - ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

Η έννοια μιας νέας εποχής αναβίωσης των γραμμάτων και των τεχνών προέρχεται κυρίως από τον Jacob Burckhardt (Die Kultur der Renaissance in Italien, 1860)  το έργο του οποίου εξακολουθεί να ασκεί τεράστια ιστοριογραφική επίδραση ακόμη και σήμερα.

Όμως η έννοια της αναβίωσης του πολιτισμού είχε αρχίσει ήδη πολύ ενωρίς από τους Ιταλούς Ανθρωπιστές του 14ου, 15ου και 16ου αιώνα (Studia Humanitatis).

ΟΙ ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ

Η Αναγέννηση άρχισε στην Ιταλία, όπου διατηρούσαν ακόμη την κλασική αντίληψη στην Αρχιτεκτονική. Δεν ξεκίνησε  όμως     από την πόλη  της  Ρώμης  με τα  κλασικά κτίρια του παρελθόντος, όπως θα περίμενε κανείς, επειδή η πολιτική κατάσταση δεν ευνοούσε καθόλου τις καλλιτεχνικές προσπάθειες. Η Φλωρεντία όμως, κάτω από την διακυβέρνηση των Μεδίκων είχε την οικονομική ευμάρεια και πολιτική σταθερότητα, απαραίτητες προϋποθέσεις για ένα τέτοιο εγχείρημα. Η σημερινή δόξα της πόλης είναι το παρελθόν της. Τα οικοδομήματα της είναι έργα τέχνης, που το καθένα από αυτά περιέχουν άλλα έργα τέχνης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ

ΠΟΜΠΗΙΑ

ΒΑΤΙΚΑΝΟ

ΡΩΜΗ - FONTANA DI TREVI

ΣΙΕΝΑ

ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ

ΑΝΚΟΝΑ-ΠΛΟΙΟ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

Ευχαριστούμε τον κο Κυριάκο Θωμαϊδη (σύζυγο της Δ/ντριάς μας κας Κ.Παλαμιώτου) ο οποίος συνόδευσε και μαγνητοσκόπησε την εκδρομή μας. Από τα DVD του προέρχονται οι παραπάνω φωτογραφίες.