Εκπαιδευτική ΔράσηΤο Πείραμα του Ερατοσθένη στη σχολική τάξη”

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018, κατά την εαρινή ισημερία, το σχολείο μας συμμετείχε στην εκπαιδευτική δράση “Το Πείραμα του Ερατοσθένη στη σχολική τάξη” που διοργάνωσε η Ελληνογερμανική Αγωγή, στο πλαίσιο του Έτους Μαθηματικών 2018, σε συνεργασία με την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία. Εκπρόσωποι μαθητών από τη Β΄ και Γ΄ τάξη είχαν την ευκαιρία να αναβιώσουν στην αυλή του σχολείου την ιστορική μέτρηση που έκανε ο Έλληνας μαθηματικός Ερατοσθένης πριν από 2250 χρόνια στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, για τον υπολογισμό της περιφέρειας και της ακτίνας της Γης.

Οι μαθητές με την καθοδήγηση των καθηγητών τους κατάφεραν να υπολογίσουν την περιφέρεια και την ακτίνα της Γης, χρησιμοποιώντας βασικές γνώσεις μαθηματικών, φυσικής, αστρονομίας και γεωγραφίας. Με τη χρήση απλών μέσων μέτρησαν τη σκιά μιας ράβδου ακριβώς την ώρα του τοπικού μεσημεριού. Στη συνέχεια με βάση τις μετρήσεις τους υπολόγισαν τη γωνία που σχημάτιζαν οι ηλιακές ακτίνες με τη ράβδο και με βάση την απόσταση του σχολείου από τον ισημερινό οδηγήθηκαν στον παραπάνω υπολογισμό που προσέγγισε πολύ κοντά την πραγματική τιμή της ακτίνας της Γης.