Δευτέρα  19/3/18          Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β' τάξης στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής επίσκεψης του σχολείου μας στις 23/2/2018 στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Οι μαθητές περιηγήθηκαν το Εργαστήριο Μελισσοκομίας και Σηροτροφίας, το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας, στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις του εργαστηρίου Ζωοτεχνίας (προβατοστάσιο, βουστάσιο), το Εργαστήριο Γεωργίας, το Γεωργικό Μουσείο καθώς  και την προθήκη της ελιάς του Πλάτωνα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον, τη γεωργική και τη ζωϊκή παραγωγή, ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες και τις ευκαιρίες που παρέχει το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο στους φοιτητές προς όφελος της Ελληνικής γεωργίας  και του αγροτικού τομέα.

Η καθηγήτρια:  Ν. ΠΕΝΕΣΗ