Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Πάρκο Α. Τρίτσης

Την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου 2016 επισκέφθηκε το Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης» η Α΄ τάξη του σχολείου μας. Oι μαθητές απόλαυσαν έναν ήρεμο περίπατο, ξεναγήθηκαν στο χώρο της Κιβωτού και ενημερώθηκαν για τα βότανα και τα αρωματικά φυτά, έμαθαν για την κομποστοποίηση (φυσική διαδικασία μετατροπής οργανικών υλικών σε λίπασμα),      έκαναν πεζοπορία στο λόφο, παρατήρησαν τις δασώδεις εκτάσεις με κουκουναριές, πεύκα και κυπαρίσσια, την μοναδική βελανιδιά του πάρκου  τις φραγκοσυκιές , το πέτρινο εκκλησάκι  και τις πανέμορφες τεχνητές λίμνες.

Οι μαθητές  μας, χωρισμένοι σε τρεις ομάδες και υπό την καθοδήγηση έμπειρων ξεναγών, περιηγήθηκαν σε ειδικά διαμορφωμένα εκπαιδευτικά μονοπάτια, όπου τους δόθηκε η δυνατότητα να παρατηρήσουν, να διερευνήσουν και να καταγράψουν είδη δέντρων, φυτών και πτηνών που ζουν κοντά μας αλλά και να έρθουν σε επαφή με διάφορα οικοσυστήματα και το φυσικό περιβάλλον. Τέλος στο εργαστήρι του κέντρου με απλά υλικά έφτιαξαν τον κύριο Γρασίδα. Στόχοι της εκπαιδευτικής επίσκεψης  ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος, η απόκτηση προσωπικών εμπειριών, η ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης, καθώς και η θέληση για συμμετοχή σε δράσεις.

Η εκπαιδευτικός

Ν .  Πενέση