Η Κινηματογραφική Λέσχη του σχολείου..

Ενημερώνουμε τους νεότερους και υπενθυμίζουμε στους παλαιότερους ότι η Κινηματογραφική Λέσχη ξεκίνησε τη λειτουργία της την περσινή σχολική χρονιά, σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Οι προβολές πάντοτε γίνονται στο αμφιθέατρο του σχολείου μια  Κυριακή το μήνα, το απόγευμα.

Θεωρούμε σημαντικό μία ακόμα μορφή τέχνης, αυτή του κινηματογράφου, να έχει  θέση στο σχολείο. Η ομαδική παρακολούθηση μιας ταινίας δίνει άλλες δυνατότητες προσέγγισής της από την ατομική ή οικογενειακή παρακολούθηση. Συχνά η Κινηματογραφική Λέσχη, μετά την προβολή, οργανώνει μία δράση που σχετίζεται με την ταινία που παρακολουθήσαμε. Αισιοδοξούμε ότι η συμμετοχή των παιδιών στην Κινηματογραφική Λέσχη θα λειτουργήσει ως ένα ακόμη εκπαιδευτικό εργαλείο που συμβάλλει στο να αποκτήσουν τα παιδιά μια  πιο διεισδυτική ματιά στον κόσμο και να γίνουν κριτικοί θεατές.